Háztartási vízkezelés, vízlágyítás, vízszűrés, ivóvízkezelés, vastalanítás.

Ne elégedjen meg egyszerűen a jó vízzel! Biztosítsa családjának a kiváló vizet a ProMinent Magyarország Kft. kipróbált házi vízkezelési megoldásaival! Keresse a győri ProMinent Bemutatóterem és Szaküzlet termékeit!

A rejtélyes vízkő

 

  A vízkő megjelenése leginkább bosszantó, de a veszélyeit titokban tartja. Bosszantó a pohár homályossága, a virágváza szürkesége vagy a tusolókabin ablakának „tisztátalansága”. Természetesen keressük a tökéletes tisztítás lehetőségét, és egy erősebb, 10-15%-os ecettel vagy vízkőoldó készítménnyel helyre is tudjuk állítani az eredeti ragyogást.

  A kávéfőzőben, a mosógépben, a mosogatógépben vagy az elektromos víztárolókban megjelenő vízkő már nem a szépérzékünket bántja, hisz rejtve van, és fokozatosan vastagodik, készíti a károsodás megjelenését. Azt látjuk csupán, hogy a kávéfőzőből több gőz jön ki, mint folyékony kávé, a többi készülék pedig növeli az áramfogyasztást, és hosszabb idő kell a víz melegítéséhez.

  A fenti néhány példa még „csak” a gazdaságtalan működésre mutatott rá, de a rejtőzködő veszélyre nem látunk rá.

 

Mire képes a vízkő egy elhanyagolt vagy különleges összetételű

vízforrás esetében?

Megdöbbentő példa az alábbi fotó:

                                                                                 

vizko_001.jpg 

 

Ezt a cső-szeletet Csornán vágták ki, valamikor termálvizet vezetett. Az eredeti cső átmérője 155 mm, a benne képződött vízkő átmérője 100 mm. Ezek után a víz a megmaradt 55 mm-es lyukon próbált eljutni a célhoz. A 65 mm vastag csőszelet tömege vízkővel 4,15 kg!

 

vizko_003.jpg

 

  Van ennél még veszélyesebb állapot is, amikor már a cső teljes térfogatát kitölti a képződött kő. A következő fotók ezt, a csőből kivett vízkövet mutatják.

 

vizko_006.jpg  vizko_007.jpg

Ez a képződmény egy másik csornai csőben okozott teljes dugulást.

A dugó, amelynek átmérője 100 mm,  120 mm hosszú és 2,2 kg  tömegű!

 

  A bemutatott, valóságban létező példák különleges esetek a vízkőképződés világából. Ha azonban a kávéfőzőben dugul el a gőz-víz útja és a biztonsági szelep , akkor háztartási robbanás történhet és okozhat súlyos meglepetést, esetleg balesettel járó rombolást. A múlt században, a 40-es években Écs településnél robbant fel egy gőzmozdony, a vezetője pedig meghalt. A gőzmozdonyok víztartályát közvetlenül természetes vízzel töltötték Győrött, és a vízlágyítást mosószóda adagolással végezték. Sajnos ennél a mozdonynál nem volt megfelelő a lágyítás és a folyamatosan vastagodó vízkő eljutott a duguláshoz, a gőznyomás robbantásához.

  Egy 80 literes elektromos víztároló 2 évenkénti karbantartásakor több kiló vízkő távolítható el! Autók vízhűtő rendszerében a vízkő súlyos és költséges károkat okozhat a motorban.

  Kellemetlen a vízkő, ha nem puhul meg a bab vagy a hús kemény vízben főzve, vagy ha megjelenik a mosatlannak látszó szürkülő poháron stb., de alattomos és veszélyes a vízzel működő készülékek belsejében.

 

A vízlágyítás mindezt megelőzheti.

A vízkőképző anyagok, a kalcium és magnézium ionok (pozitív elektromos töltésű részecskék) eltávolítása régóta ismert anyagokkal is lehetséges. Szódabikarbonát, mosószóda, trisó a gyakran használt kémiai eljárás háztartási anyagai. Hátrányuk, hogy túlzott lúgosságot okoznak. A korszerű eljárást a vegyszer nélküli, ioncserélő gyanták felfedezése indította el. Ilyenkor a káros kalcium és magnézium ionokat ártalmatlan ionokra (pozitív elektromos töltésű részecskékre) cseréljük ki. Kezdetben bonyolult kapcsolatok és utánkezelő műveletek tették nehézkessé az új lehetőség elterjedését. Ma már méretében kedvező, automatikus folyamatot biztosító műszerrel ellátott készülékek és olcsó, egyszerű, szakértelmet nem kívánó regenerálás adja meg a megoldását annak, hogy a vízlágyítókkal sorosan kötött készülékek gazdaságosan, biztonságosan működjenek hosszú időn keresztül.

 

Mikor nevezzük kemény víznek a vizet?

  Amikor kemény, vízben nem oldódó anyag képzésére alkalmas sókat tartalmaz, a kőszerű anyag hőszigetelő, a folyadék áramlását gátló, esetleg megakadályozó bevonatot képez a szerkezeti anyag falán.

  A lágy víz nem tartalmaz kőképző anyagot, nem rontja a hővezetést és a folyadék áramlásának erősségét megtartja.

 

Dr. Várnai György  

nyug. kémia szakfelügyelő

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 4
Heti: 13
Havi: 16
Össz.: 28 140

Látogatottság növelés
Oldal: A relytélyes vízkő
Háztartási vízkezelés, vízlágyítás, vízszűrés, ivóvízkezelés, vastalanítás. - © 2008 - 2024 - lagyviz.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »